Jaké kroky jsou při mezigenerační obměně důležité?

  • Svatopluk Hruška
  • Ostatní

Person Pointing at Flowchart

Mezigenerační obměna s sebou přináší zodpovědnost za firmu a všechny její zaměstnance, musí jí tedy předcházet dlouhý a složitý proces, který má zajistit co nejhladší průběh. Pomůžeme Vám nezapomenout na některé z těch nejdůležitějších kroků předání firmy členu rodiny. 

Došli jste v životě do místa, kde cítíte že je vhodné uvažovat o zpomalení, užívání si volnějšího režimu a zároveň se nevzdat něčeho, na čem jste celý život tvrdě pracovali? Předání vedení firmy někomu z Vašich potomků, kteří jsou stejně zapálení pro Vaší firmu a nechybí jim mladistvý elán a chuť riskovat. Toto doslova může být nový dech pro Vaši firmu a pokud vše proběhne hladce, zařídíte skvělé pracoviště i pro svá vnoučata.

 

Na co nezapomenout

Ještě před tím, než se pustíte do legislativních povinností, nezapomeňte si položit tyto otázky: 

  • Co očekávám od předání mé firmy?
  • Proč jsem se rozhodl/a předat firmu rodině?
  • Chci předat vedení kompletně, či v jiné variantě?

Až budete mít jisté odpovědi na tyto otázky, můžete se přesunout ke konverzaci s rodinou. Je vhodné si uvědomit situaci, ve které se rodina nachází, jestli je nyní vhodná doma podstoupit tuto velkou změnu. Není vhodné totiž kombinovat něco tak důležitého jako je předání firmy se zhoršeným zdravotním stavem, nebo například úmrtím v rodině, které potřebuje i léta na zhojení. 

Nacházíte se v dobré situaci, kdy je vhodné postoupit kupředu? Sepište si s rodinou nezávisle na sobě své očekávání a požadavky, následovně je budete muset probrat a vytvořit vhodný kompromis. Na základě této dohody je vhodné sepsat oficiální dokumenty, jako jsou například akcionářská dohoda, založení korporátní struktury a také třeba vytvoření rodinné ústavy, která má připravit rodinu na své povinnosti a způsoby řešení konfliktů. V této ústavě je vhodné zahrnout také postihy, které nastanou v případě nedodržení smlouvy.

Celou situaci si ulehčíte, když si na pomoc přizvete odborného poradce v oblasti mezigenerační obměny. Na míru Vaší firmě a situaci vybere vhodné řešení, korporátní strukturu a návrh dokumentů a Vy budete mít jistotu, že jste udělali maximum v této situaci.

  • Změneno dne .
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.