Špatně spíte? Možná za to může vaše obec

  • Svatopluk Hruška
  • Ostatní

 

A vaší obcí máme na mysli pouliční osvětlení nakoupeno obcí. V tomto článku se dozvíte, jak můžou různé druhy světla ovlivnit váš metabolismus a jak se naučit těmto vlivům bránit.

Barva osvětlení aneb neutrální bílá a teple bílá je velký rozdíl

A nemyslíme to sarkasticky. Skutečností je, že teplota barev má vliv na funkci našeho organismu, stejně tak jako tma. Náš organismus je jako složitý mechanismus, který potřebuje v noci odpočívat, aby mohl fungovat ráno opět na plné obrátky. 

Modré světlo, vyzařující z elektroniky a také se vyskytující v chladném LED osvětlení, zpomaluje v těle tvorbu melatoninu, díky kterému se cítíme unavení. Proto může LED osvětlení pod vašimi okny odrážet záření až k vám a vy pak hůře usínáte.

Skutečností je, že LED diody jsou ekologičtější a umožňují vyšší viditelnost, ale nejsou vhodné do obydlených oblastí. Ideální jsou pro frekventované silnice, kde nemohou narušit místní faunu a floru. 

 

Jak zajistit co nejkvalitnější spánek bez chemie

První tři pravidla pro klidný spánek je ticho, chlad a tma. Ticho zajistí kvalitní těsnění dveří, oken a v nejhorším případě špunty do uší. Někteří tvrdí, že se ideálně vyspí při teplotě okolo 19 stupňů Celsia a pokud tedy bydlíte v místě bez klimatizace pro teplé měsíce, doporučujeme vám uvažovat aspoň o přenosné kancelářské. 

Pro naše téma je tedy nejdůležitější tma. Mnoho domů má nějaké záclony, nebo žaluzie, ale z praxe víme, že otravné světlo si dokáže najít cestu i mezi nejhustšími žaluziemi.

Pokud máte tu možnost, pořiďte si pořádně tlusté závěsy, které zacloní veškeré světlo z ulice. Pro maximální účinek dejte z ložnice veškerou elektroniku, která po dobu pasivního provozu svítí, nebo jí zakryjte.

Pokud potřebujete rychlé provizorní řešení, kupte si kvalitní masku na oči na spaní, které se často prodávají v sadě se špunty.

  • Změneno dne .
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.