Podle čeho vybírat diamantové šperky?

  • Svatopluk Hruška
  • Ostatní

luxusní zlaté šperky

Šperky s drahými kameny a luxusní zlaté šperky přímo vybízí k zabalení do dárkové krabičky věnované našim nejbližším. Obzvlášť diamantové kousky darujeme při nejvzácnějších příležitostech našeho života. Pokud se rozhodnete udělat radost někomu ve svém okolí právě diamanty, bylo by dobré vědět, na co se při jejich výběru zaměřit. Ke správnému rozhodnutí vám pomůže zodpovězení tří základních otázek. Zamyslete se nad tím, pro koho je šperk určen? Při jaké příležitosti ho budete chtít darovat? A kolik chcete do šperku s diamanty investovat. Jakmile si dáte dohromady odpovědi, můžete už jen řešit, jak poznat kvalitu nabízeného diamantu.

Nenechte se napálit

Za každého prodejce bohužel nemůžeme dát ruku do ohně. Najdou se totiž případy, kdy jim zákazníci slepě věří a nechají se tak lehce napálit. Místo diamantu nebo briliantu si odnesou spokojeně domů o něco levnější náhražku - zirkony. Předejít tomu můžete například prověřením pověsti prodejce. V dnešní době si už snadno dohledáte recenze od zákazníků na internetu. Jestli tam prodejce nikde není k nalezení, tak už tady bychom se měli mít na pozoru.

Za povšimnutí také stojí, jestli je k nákupu šperku s drahým kamenem nabízena záruka pravosti surovin a kvalitního zpracování. Někteří prodejci lákají zákazníky dokonce na doživotní záruku spokojenosti, servis a možnost reklamace. Natolik jsou si jistí svým produktem. Realita je ale většinou jiná. Nevzdělanému zákazníkovi zbydou pak akorát oči pro pláč a prázdná peněženka.

Prozkoumejte kámen

Kvalita diamantu se pozná především z jakosti a velikosti kamene. Prodejní cena se stanoví na základě 4 aspektů - hmotnost, barva, čistota a brus.  K celkové ceně si musíte ještě připočítat drahý kov, do kterého je diamant zasazen a dotváří tak celkový vzhled šperku. Kvalita se zde přímo úměrně poměřuje cenou. Bílé diamanty jsou mnohonásobně dražší než kameny obsahující drobné nečistoty (tzv. inkluze. Ty jsou zbarveny spíše do žluta. Rozeznáváme až dvanáct barevných kategorií. Od čistě bílé až po různě barevné diamanty.

Zeptejte se na certifikaci

Každý prodejce je povinen vám ještě před nákupem ukázat certifikaci diamantu. Tyto rodné listy drahým kamenům vystavují v gemologických laboratořích po celém světě. Podle nich snadno identifikujete, o jaký kámen se jedná. Tedy poznáte, že si neprohlížíte žádnou imitaci. Jestli se ve zlatnictví při slově certifikát pravosti začnou cukat a vytahovat jen firemní prohlášení, tak berte nohy na ramena. V případě investičního nákupu samotných diamantů raději k samotnému nákupu přizvěte zkušeného odborníka. Protože jen ten dokáže ještě v prodejně rozhodnout o pravosti kamene a odsouhlasit stanovenou cenu.

  • Změneno dne .
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.