Jak vyčistit nerezové hrnce?

  • Svatopluk Hruška
  • Ostatní

leštění nerezu

Možná vás napadlo, že nerezová ocel není přesně nerezová. Určitě je vysoce odolná vůči trvalým skvrnám, ale téměř nic není skutečně nerezové. Z jasného hlediska lze většinu zbarvení nerezového nádobí odstranit. Některé skvrny, jako jsou skvrny od vody, jde obvykle odstranit jednoduchou změnou způsobu mytí, někdo používá silné čističe a hrnce drhne. Ale s řádnou péčí a údržbou může nádobí z nerezové oceli vydržet celý život. Pokud chcete čistit hrnce pořádně, zvolte leštění nerezu u odborné firmy. 

Všeobecná péče

Nejlepší sázkou pro každodenní úklid je mytí nádobí v horké mýdlové vodě a před uložením jej důkladně osušte měkkým hadříkem. Pokud používáte myčku nádobí a chcete zabránit špinění, vyjměte nádobí po skončení mycího cyklu a ručně jej osušte. 

Skvrny od tvrdé vody

Pokud vaše voda z vodovodu má vysoký obsah vápníku (tvrdá voda), pravděpodobně si všimnete na nádobí křídově bílých zbytků. Chcete-li tento zbytek odstranit, naplňte nádobu nebo pánev jedním dílem octa na tři díly vody. Přiveďte směs k varu, poté ji odstavte a nechte ji vychladnout na dotek. Hrnec důkladně omyjte horkou mýdlovou vodou a osušte utěrkou. Velké skvrny je třeba řešit jinak. Leštění nerezu profesionální firmou hrnce vyčistí dokonale. 

Nádobí z nerezové oceli často vyžaduje silnější čisticí prostředky než jiné typy nádobí. Měli byste však používat neabrazivní čisticí prostředky pro všeobecné čištění, odstraňování skvrn a udržování lesklého nádobí jako nového. Postupujte podle pokynů výrobce.

Nepoužívejte kovové čisticí podložky ani abrazivní čisticí prostředky. Přestože odvádějí vynikající práci při odstraňování nalepených potravin, všichni výrobci nádobí z nerezové oceli varují, že by brusivo mohlo poškrábat povrch nádobí. Místo toho se rozhodněte pro čisticí podložky z nylonové sítě nebo plastové nebo nylonové kartáče. Na nádobí z korozivzdorné oceli také nepoužívejte bělidlo na bázi chlóru nebo čističe na bázi amoniaku. 

V případě značeného znečištění je vhodné zvolit leštění nerezu. Tato metoda dodá hrncům opět nový vzhled, budou stále jako nové a poslouží vám ještě mnoho let. 

  • Změneno dne .
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.