Ani výstava v národním muzeu se neobejde bez vitrín

výstavní systémy

Pyšníte se luxusními skleničkami na víno, medailemi nebo obrazy? Proč je nevystavit, nicméně mnohdy je to velmi složité, protože chceme zabránit dotekům návštěvníků, mazlíčků nebo přítomnosti prachu. Ideálním způsobem, jak exponáty chránit jsou výstavní systémy.

Vitrína a její výběr

Vitríny mohou mít množství podob, ne všechny jsou univerzálně použitelné, proto je nutné vybírat přesně dle daného použití. Nejprodávanějšími druhy jsou vitríny zabudované v nábytku, tedy součást například obývací sestavy. Dále existují samostatně stojící skříňky, které jsou zase vysoké a nehodí se do každého interiéru. Jednu věc mají však obě vitríny shodnou, lze do nich uložit jen pár exponátů, nikoliv rozsáhlé sbírky.

Pro ty, kteří chtějí vystavovat větší počet skvostů, musejí vybírat z velkých vitrínových skříní. Ty jsou vysoké, vybaveny dvířky, a hlavně všechny stěny vyrobeny z tvrzeného skla. Exponáty jsou vidět ze všech stran, proto je také nutné umístit vitrínu doprostřed místnosti. Tento druh vystavovacích systémů existuje v několika velikostech. Zkušený sběratel však ví, jak početnou sbírku chce mít. Podle toho volí příslušnou velikost skříně. Důležitým parametrem, na který se často zapomíná, je také nosnost. Podle materiálů, ze kterých jsou exponáty vyhotoveny zvolte i nosnost, vždy je lepší raději předimenzovat. Nikdo nechce, aby se mu například porcelán nebo skleničky rozbily vlivem nízké stability nebo překročení maximální nosnosti.

Materiál

Na trhu dominují celoskleněné vitríny, kterých se prodá vůbec nejvíc. Tento druh je doplněn o spoje, které jsou vyrobeny z kovu či plastu. Raději se dívejte po těch kovových. Dále můžeme najít i kombinované vitríny ze dřeva a skla. Podle interiéru můžete ladit druhy dřeva, například borovice, dub, buk nebo bříza. Jak jsem již zmínil, sklo je tvrzené a bezpečnostní, v případě rozbitý nehrozí roztříštění na milion ostrých střepů. Na přání lze sklo také naleptat nebo pískovat.

výstavní systémy

LED osvětlení

Z výše popsanými typy, jak vybírat vitrínu, již přesně víte, jak postupovat při koupi. Přece jenom jsem však nezmínil populární zabudované LED osvětlení. To je výhodně hned zejména z těchto důvodů:

  • zdroj světla v místnosti,
  • decentní osvětlení interiéru,
  • zvýraznění exponátů.
  • Změneno dne .
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.